II. ročník

 

A takhle my se tady máme…

Když začala válka na Ukrajině, nikdo si nedokázal představit, jak moc nás všechny zasáhne. České školství to pocítilo velice brzy, neboť ukrajinské děti začaly navštěvovat všechny stupně vzdělávání.

Obavy z cizinců byly nemalé, přiznávám. Největší strach jsem měla z jazykové bariéry. Nejsem zrovna hrdá na svůj věk, ale v tomto případě jsem byla vcelku ráda, že jsem zažila maturitu z ruského jazyka. Pravda, nějaké rozdíly mezi ukrajinštinou a ruštinou samozřejmě jsou, ale protože všechny tyto jazyky patří mezi slovanské, postupně obavy i strach opadaly.

Setkání s ukrajinskými dětmi nejlépe zvládají děti. V naší II. třídě na Základní škole Jungmannova máme 9 ukrajinských dětí a 14 romských. Ve společném vzdělávání máme zahrnuty všechny složky podle ŠVP naší školy – humanitní, přírodovědné, výchovné i polytechnické. Ukrajinští žáci jsou velice houževnatí a vděční za každou chvilku strávenou v kolektivu stejně přívětivých dětí.

Společné aktivity nás sblížili asi nejvíce. V projektovém vyučování pracujeme jako jeden tým. V tělesné výchově hrajeme společně kolektivní hry, kdy usilovně podporujeme jeden druhého. V hudební výchově nemáme problém úplně všichni zpívat ukrajinské i české písně. Nejen tedy Ukrajinci se učí česky, ale i my se učíme ukrajinsky. Také přidáváme romské písně a máme tu třetí jazyk. Ale co nás baví nejvíce, to je hra na flétničku. Už nyní chystáme vystoupení k 85. výročí vzniku naší školy, potažmo na Zahradní slavnost, která se vždy koná na konci školního roku.

Jsme taková mazlivá třída. Máme všichni rádi objetí, proto s ním nešetříme. Jsme skvělý kolektiv hodných dětí, které si chtějí pomáhat, společně vyrůstat, učit se, zažívat legraci, zkrátka mít se dobře všichni společně bez národnostních a kulturních rozdílů.

 

Adventní čas, čekání na Ježíška.

 

 

                                                                                         

 

                         CELOSTÁTNÍ ÚKLIDOVÁ AKCE - 72 HODIN

                                                   

Dne 14. 10. 2022 jsme se zúčastnili akce nazvané 72 hodin.

Protože nám není vůbec lhostejné okolí naší školy, zapojili jsme se do celostátní akce, která spočívala hlavně v tom, vytvořit si krásné prostředí kolem sebe. Školu máme krásnou, učebny i třídy jsou vždy uklizené, tak to pro nás byla hračka sesbírat odpadky. 

Nestačili jsme se ale divit, co všechno jsme našli! Je to vůbec možné, že se dokážeme takto chovat k životnímu prostředí?

Vzali jsme si z této akce ponaučení a budeme se snažit udržovat pořádek i nadále.

 

 

Ve čtvrtek dne 8. 9. 2022 -  BRANNÝ DEN.

Na čtvrtek jsme se opravdu těšili, protože jsmě měli branný den. Hurá!!

Na celé dopoledne jsme šli ven, směr Borovinka. Lesní cestou jsme poznávali stromy a houby. Nic jsme však nesbírali, tentokrát jsme všechny rostlinky nechali zvířátkům. Také jsme plnili různé úkoly, které si pro nás připravily paní učitelky.   

Když jsme dorazili na Borovinku, posilnili jsme se jídlem, které nám nachystala maminka na tak dlouhou túru. A dobře jsme udělali, protože byla před náni ještě dlouhá cesta, až do Hybrálce. Po cestě jsme si také prohlédli domácí zvířata u hospodáře.

Kromě pár škrábanců, bodnutí od komára a odřenin si hlavně odnášíme z tohoto sluncem prosvíceným dnem neuvěřitelné zážitky!!!

       

Po zahájení školního roku 2022/2023 jsme měli ADAPTAČNÍ TÝDEN. Seznamovali jsme se s novou paní učitelkou a paní asistentkami. Užívali jsme si krásného prodlouženého letního počasí. Chodili jsme do lesa na ostružiny a houby, prohlédli jsme si vlakové nádraží, zahráli jsme si spousty her nejen v lese, ale také na hřišti. 

Moc nás to bavilo. Už aby bylo zase léto!

 

            

 

 

 

 

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru