5 kroků k přijetí na střední školu
Průvodce pro uchazeče a jejich zákonné zástupce
1. Zjisti si základní informace
- Veškeré informace k přijímacímu řízení nalezneš zde: www.prihlaskynastredni.cz
- Zde najdeš také odkaz na informační systém DiPSy - digitální přihlašovací systém, který slouží k elektronickému podávání přihlášek a k zobrazování výsledků přijímacího řízení.
2. Vyber školy a obory vzdělání
-
Zamysli se nad volbou škol a oborů vzdělání, které chceš studovat. Nemusíš se vázat jen na místo svého bydliště. Seznam oborů nalezneš např. zde: Informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce | Infoabsolvent.cz. K rozhodnutí můžeš využít i tato data: Vzdělávání v datech (vzdelavanivdatech.cz)
-
MYSLI NA TO, ŽE JDE O DŮLEŽITÝ KROK V TVÉM ŽIVOTĚ, TAK SI HO DŮKLADNĚ ROZMYSLI. PO UPLYNUTÍ TERMÍNU PRO PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY JIŽ NENÍ MOŽNÉ ANI VYBRANÉ OBORY ANI JEJICH POŘADÍ NA PŘIHLÁŠCE MĚNIT.
- Navštiv veletrh či burzu středních škol, prostuduj webové stránky škol, seznam se se školami při dnech otevřených dveří, konzultuj možnosti s kariérovým poradcem nebo si udělej profitest zde: Infoabsolvent.cz/Profitest.
- Školy pro každé kolo přijímacího řízení vyhlašují závazná kritéria, podle kterých budou uchazeče vybírat. Kritéria nalezneš na webových stránkách školy, ve škole a v systému DiPSy. Z kritérií se dozvíš, co všechno a jakým bodovým ohodnocením se bude posuzovat, kolik se přijímá uchazečů a jaké přílohy musíš přiložit k přihlášce.
3. Podej přihlášku
- Přihlášku můžeš podat elektronicky (v takovém případě pak můžeš přes systém komunikovat se školou nebo zde nalezneš výsledky jednotné zkoušky), výpisem nebo na tiskopisu. Při elektronickém podání je potřeba se přihlásit prostředkem pro elektronickou identifikaci (typicky např. bankovní identita, ale možné jsou i jiné způsoby, viz zde: Jak na Identitu občana | Identita občana (identitaobcana.cz)). Při podání tiskopisem ti mohou pomoci s vyplněním v základní škole, musíš však pro každý obor vyplnit jeden tiskopis, na každém uvést stejné údaje a doručit jej podepsaný do každé školy včetně příloh. Výpis vyplníš přes DiPSy, ale musíš jej pak vytisknout a doručit (bez příloh) podepsaný do každé školy (tento způsob bude od školního roku 2025/2026 pravděpodobně zrušen).
- Na přihlášce mohou být uvedeny až tři obory bez talentové zkoušky a dva obory s talentovou zkouškou. Obory seřadíš podle preference neboli priority od nejvíce preferované po tu nejméně.
- Obory seřaď opravdu tak, jak jsou pro tebe důležité. Pokud výsledky přijímacích zkoušek nebudou stačit k přijetí do první zvolené školy, ale do druhé ano, budeš vždy přijat do této druhé školy – nemůže tě přeskočit nikdo, kdo má horší výsledky, i kdyby měl tuto školu uvedenou na prvním místě. Zvaž tedy podání přihlášky alespoň do jednoho maturitního oboru.
- K přihlášce přilož potřebné přílohy. Do některých oborů vzdělání je nutné mít potvrzení od lékaře. Některé školy budou chtít známky z předchozího vzdělávání, některé třeba motivační dopis, proč sis vybral právě tento obor vzdělání. Nezapomeň, že se ti můžou hodit i výsledky některých soutěží a olympiád.
- Přílohy přikládáš v prostých kopií, originály si však schovej, kdyby je ředitel střední školy chtěl vidět.
4. Vykonej zkoušky
- Pokud se hlásíš do maturitního oboru, budeš konat jednotnou zkoušku z českého jazyka a matematiky (kromě uměleckých talentových oborů). Jednotnou zkoušku můžeš konat vždy dvakrát, do výsledného pořadí se ti započítá za každou zkoušku a termín lepší výsledek celkově v min. podílu 60 % (u sportovních gymnázií 40 %). Jednotná zkouška neobsahuje nic, co jste se neučili ve škole. Podrobnosti, co může písemný test obsahovat, stanovují tzv. Specifikace, které nalezneš zde: Specifikace požadavků k JPZ | Jednotná přijímací zkouška (cermat.cz).
- Vyzkoušej si testy z předchozích ročníků, a to jak bez časového limitu s cílem vyřešit správně zadané úlohy, tak i s reálným časovým tlakem. Veškeré testy z minulých ročníků nalezneš zdarma ke stažení zde: Testová zadání v PDF | Jednotná přijímací zkouška (cermat.cz). Základní školy také mohou organizovat „přijímačky nanečisto“.
- K procvičování můžeš využít i webovou aplikaci TAU trénuj a uč se zde: TAU - přijímačky (cermat.cz), nebo aplikaci InspIS SETmobile zde: Česká školní inspekce - InspIS SETmobile: Příprava na přijímací zkoušky přes mobil nebo tablet (csicr.cz).
- Na místo konání jednotné zkoušky tě přiřadí systém, bude to jedna ze škol uvedených na přihlášce, může to být i dvakrát stejná škola.
- Do některých oborů se koná také školní zkouška (z anglického jazyka, studijních předpokladů apod.) nebo pohovor. Zda a jaká zkouška se koná se dozvíš z kritérií.
- Místo konání a termíny zkoušek se dozvíš z pozvánky, kterou obdržíš přes DiPSy při elektronickém podání přihlášky, poštou nebo do datové schránky při podání přihlášky tiskopisem.
- V případě nemoci máš nárok na náhradní termín, pokud se omluvíš řediteli školy do 3 pracovních dnů od konání zkoušky. Náhradní termín můžeš získat i v případě, že se ti bude krýt termín s jinou zkouškou.
5. Počkej na vyhodnocení
- Po vykonání všech zkoušek a vyhodnocení všech kritérií dojde k rozřazení uchazečů. Způsob rozřazení je představen v tomto videu: NOVÝ ALGORITMUS pro přijímací zkoušky | jaknaweby (youtube.com).
- Výsledky budou zveřejněny v DiPSy a ve škole. Najdeš je po zadání svého registračního čísla nebo po zadání školy, která tě zajímá. Ještě před tím máš možnost seznámit se ve škole ve stanoveném termínu s podklady pro rozhodnutí, tedy vyhodnocením všech částí přijímací zkoušky.
- Pokud je ve vyhodnocení nějaká chyba, můžeš do 3 pracovních dnů od zveřejnění výsledků podat odvolání.
- Pokud bys v prvním kole neuspěl, nevěš hlavu. Některé školy budou vyhlašovat další kola přijímacího řízení. Přehled vypsaných volných míst najdeš opět v DiPSy.